Memorial Image.jpg

Past Scholarship Winners

2021
Scholarship Winners
2020
Scholarship Winners
2019
Scholarship Winners
  • Julia Tan - Falls Church

  • Ella Tampio-lorns - W. Springfield

  • Sara Silarszka - Fairfax

  • River Rupert - Justice

  • Myles Pittman - John R. Lewis

  • Hailey Nguyen - Jefferson

  • Rachel Nelson - Fairfax

  • Mary Murray - Fairfax

  • Elizabeth McNuff - Madison

  • Andrea Marquez-Aguilar - John R. Lewis

  • Laci Johnson - Herndon

  • Jenny Hoang - John R. Lewis

  • Cameron Goodloe - Chantilly

  • Lauren Gagermeier - Falls Church

  • Olivia Frego - Hayfield

  • Elizabeth Cowan - Yorktown

  • Daniella Contreras - Centreville

  • Emma Chernisky - Chantilly

  • Jillian Caughey - Justice

  • Teresa Capuano-Rizzo - Marshall

  • Melanie Brown - Thomas Edison

  • Anne Leap - Marshall

  • Sophia Rubeiz - Falls Church

  • Esme Hansing - South Lakes

  • Kylie Horn - Fairfax

  • Dylan Major - Falls Church

  • Noah Corpuz - Fairfax

  • Lara Nayar - Fairfax

  • Haley LaRuffa - Centreville

  • Aidan Walz - Washington-Liberty

  • Catherine Soto - Lee

  • Alyssa Maryanopolis - W. Springfield

  • Catherine Tadlock - Marshall

  • Mackenzie Thompson - Chantilly

  • Lucy Brookover - Washington-Liberty

  • Daniela Cacciapaglia - Marshall

  • Morgan Elliott - Herndon

  • Edith LaMantia - Washington-Liberty

  • Sophia (Yebin) Lee - Centreville

  • Amelie Murphy - Hayfield

  • Adi Kambhampaty - Washington-Liberty

  • Kyle Lebahan - Westfield

  • Rebecca Stewart - Washington-Liberty

  • Sloan Soyster Hines- Fairfax

  • Emma Gabrielle Rowson - Chantilly

  • Abla Hafida Samrhouni - Herndon

  • Madeline Marie Downey - Robinson

  • Dylan Grayson Sparks - Chantilly

  • Miles Matthew Lankford - George Mason

  • Joshua Michael Barker - Madison

  • Christian Lee Yost - Woodson

  • Coleman Zechariah Blakeley - Marshall

  • Mai Phuong Thuy Le - Lee

  • Courtney Beatrice Maheu - Falls Church

  • Luke Robert Anzaldi - Washington-Lee

  • Jennifer Damaris Soto Coca - Justice

  • Matthew David Sebenick - Robinson

  • Margaret Rose DiGiulian - Lee

  • Stefano Luca Devigili - Madison

  • Alexa Madison Cuomo - Centreville

  • David Matthew Giorgis - W. Springfield

  • Paul Fredric Jacobs - Chantilly

  • Genevieve Demarest Deeken - McLean

  • Stefany Villanueva La Torre - Justice

2018
Scholarship Winners
2017
Scholarship Winners
2016
Scholarship Winners
  • Claire Melissa Barber - W. Potomac

  • Liliana J. Byer - Washington-Lee

  • Abigail M. Fusca - Madison

  • Nihal Guennouni - Fairfax

  • Zachary D. Holden - Madison

  • Rachel L. Jackson - Madison

  • Alyse M. Johnson - Herndon

  • Molly Marie Kilcarr - W. Springfield

  • Samuel F. Lebahn - W. Springfield

  • Andrew Joseph Lee - Centreville

  • Marvin Min-Ho Lee - Fairfax

  • Gabriel J. P. Matteson - Washington-Lee

  • Selam Negash - Annandale

  • Abigail S. Park - Lake Braddock

  • Christian B. Pohlmann - Robinson

  • Olivia Irene Rogers - Falls Church

  • Matthew R. Thomas - Lake Braddock

  • Sydney E. Trotto - W. Springfield

  • Bryana N. Vasquez - Oakton

  • Catherine E. Wardinski - Lake Braddock

  • Benjamin M. Weisel - W. Potomac

  • Genevieve C. Brent - Hayfield

  • Caroline D. Burda - Robinson SS

  • Wiley A. Counts - Madison

  • Matthew S. Burkher - Fairfax

  • Taylor A. Kitchen - Lake Braddock SS

  • Evan B. Chase - Lee

  • Katherine J. Covington - McLean

  • Tyler A. Hazard - Robinson

  • Gavin B. Camby - Robinson

  • Hayden M. Dux - Chantilly

  • Kelly L. Biladeau - Oakton

  • Caroline C. Bowman – W. Potomac

  • Gavin J. Anderson - Yorktown

  • Jake W. Karton - Wakefield

  • Adriana Jaramillo - Wakefield

  • Rebecca D. Alemu - Lee

  • Cecelia C. Chu - Jefferson

  • Christina A. Skaggs - Osbourne

  • Carolyn B. Ziegler - Westfield

  • Maaike A. Blindenbach - Jefferson

  • Douglas K. Bossart - George Mason

  • Lydia P. Dunbar - Wakefield

  • Kelly E. Emson - Yorktown

  • Delaney R. Gallagher - McLean

  • Jordan F. Grimaldi - Washington-Lee

  • Alisha A. Harris - Robinson

  • Kathleen M. Herrlein - Yorktown

  • Britton G. Lee - Centreville

  • Aaron M. Lenhardt - Lake Braddock

  • Jessica N. Martinez - Westfield

  • Logan H. Nesson - George Mason

  • Grace A. Okoroafor - Westfield

  • Hameed Oyedele - Mount Vernon

  • Angelica C. Peralta Ante - Lee

  • Callie E. Rennyson - Westfield

  • Emily J. Santos - Falls Church

  • Jaquline E. Schultz - Madison

  • Elisa M. Solomon - Mount Vernon

  • Connor J. Smith - Madison

  • Hope L. Sullivan – McLean

2015
Scholarship Winners
2014
Scholarship Winners
2013
Scholarship Winners
  • Gillian B. W. Andes - Woodson

  • Sophia M. B. Bennett - Jefferson

  • Reginay C. Carter - Hayfield

  • Sean A. Coleman - Yorktown

  • Allison W. Davis - W. Springfield

  • Eva S. Davis - Wakefield

  • Margaret D. Doyle - Yorktown

  • Robert O. Dulin IV - Patriot

  • Jessica L. Heise - Jefferson

  • Nakul S. Karandikar - Centreville

  • Ermias E. Kebede - J.E.B. Stuart

  • Noah L. Kennedy - Washington-Lee

  • Ryland D. Mortlock - W. Springfield

  • Lynda Nguyen - Osbourne

  • Adis T. Ojeda - W. Springfield

  • Megan P. Robertson - Fairfax

  • Jessica F. Rogers - Woodson

  • Bonnie E. Schipper - Hayfield

  • Layne E. Setash - Westfield

  • Haley V. Stumvoll - Jefferson

  • Jessica L. Bachelder - Manassas Park

  • Rachel M. Delmontagne - Fairfax

  • Zak G. DePasquale - Woodson

  • Kevin P. Grimm - J.E.B. Stuart

  • Christopher K. Jeong - Hayfield

  • Miles M. Lindsey - Centreville

  • James P. McLaughlin - Herndon

  • Claudia I. Partida - Fairfax

  • Abigail K. Power - Robison

  • Madison E. Renshaw - Woodson

  • Sarah C. Sears - Fairfax

  • Madeline J. Stewart - Woodson

  • Amanda N. Tran - Washington-Lee

  • Tianna A. Woodson - Oakton

  • JaHyun Yang – Madison

  • Katherine Bellino - Stone Bridge

  • Drew Bonner - Fairfax

  • Andrew Chang - Woodson

  • Mary Clark - Washington-Lee

  • Laura Dunn - Woodson

  • Perrin Falkner - Washington Lee

  • Alyssa Harrison - Lake Braddock

  • Alexandra Hunter - Lake Braddock

  • Caitlin Jaecke l - J.E.B. Stuart

  • Ji Kim - Jefferson

  • Sophia Kim - Lee

  • Elizabeth Lowery - J.E.B. Stuart

  • Megan Moody - Lake Braddock

  • Patrick O’Connor - Jefferson

  • Kelsey Ross - Madison

2012
Scholarship Winners
2011
Scholarship Winners
2010
Scholarship Winners
  • Theodore Aronson - Yorktown

  • Joe Fitzsimmons - Hayfield

  • Adrianna Gorsky - Washington-Lee

  • Lauren Hicks - Westfield

  • Jessica Hotter - Annandale

  • Shannon Klein - Lake Braddock

  • Brooks Martino - Robinson

  • Shannon Parker - Fairfax

  • Matthew Pisarcik - Westfield

  • Kelly Plescow - Lake Braddock

  • Mason Snider - Yorktown

  • An Troung - Yorktown

  • Sarah Underwood - West Potomac

  • Isaac Vargas-Stevez - Lake Braddock

  • Isabel Zaru-Roque - W. Springfield

  • Shannon Allin - Lake Braddock

  • Samuel Bechert - Fairfax

  • Katherine Dempsey - Robinson

  • Jennifer Goodman - Westfield

  • Rankin Hamad - Marshall

  • Brynna Heflin - Centreville

  • Claire Kealey - Wakefield

  • Robert K. Kelly - Centreville

  • Ronit Malka - Jefferson

  • Tijani Musa - J.E.B. Stuart

  • Kevin Nguyen - Chantilly

  • Johanna Olson - R.E. Lee

  • Timothy Tran - Jefferson

  • Victoria Tran - Woodson

  • Andrew Weidinger - Lake Braddock

  • Suzanne Lesniewski - Centreville

  • Elizabeth Lyon - Wakefield

  • Catherine Donovan - Stone Bridge

  • Daniel Laurence - Stuart

  • Paul Alexander Yost IV - Oakton

  • Ebonee Davis - Mount Vernon

  • Abdul Shaban - Stone Bridge

  • Emily Andrukonis - Fairfax

  • Kathryn Vogt - Herndon

  • Scott Mattocks - Fairfax

  • Molly Wolford - Washington-Lee

  • Ryan Lindemuth - Lake Braddock

  • Ramin Shaheedian - South Lakes

  • Marcy Hoath - Mount Vernon

  • Bianca Cesaratto – Stuart

2009
Scholarship Winners
2008
Scholarship Winners
2007
Scholarship Winners
  • Mary Barham - Woodson

  • Grant Bowden - Westfield

  • Brigid Byrne - Madison

  • Pallvi Chopra - Washington-Lee

  • Monika Criman - Robinson

  • Carmine Cuda - Lake Braddock

  • James Dempsey - Robinson

  • Noor Hachwi - South Lakes

  • Matthew Klein - Lake Braddock

  • Kevin McGrath - Chantilly

  • Alexis Morris - Stone Bridge

  • Karl Owens - Centreville

  • Jaime Pritchard - Woodson

  • Meredith Rutherford - Annandale

  • Patricia Wayland - Annandale

  • Thomas Verbanic - Westfield

  • Jamie Beckett - Robinson

  • Melissa Belardi - McLean

  • Lauren Blakeley - Marshall

  • Erin Buford - Fairfax

  • Trevor Cox - South Lakes

  • Megan Donovan - W. Potomac

  • Wyatt Floyd - Mt. Vernon

  • Evan Heflin - Jefferson

  • Mitchell Holoman - Stone Bridge

  • Jayne Liebenstein - Herndon

  • Jena McRae - Annandale

  • Alex. Prewitt - George Mason

  • Thomas Schaefer - Robinson

  • Sarah Grace Vinall – Woodson

  • Heather Burrell - Jefferson

  • Jose Colchao - Lake Braddock

  • Connor Duffy - Madison

  • Anne-Marie Duncan - Fairfax

  • Antonio Dunkley - South County

  • Monica Dupree - Stone Bridge

  • Danielle Girard - Westfield

  • Lauren Jennings - Stone Bridge

  • Sara Mucciaro - Lake Braddock

  • Michael Pandish - Stone Bridge

  • Mikala Savaides - Lake Braddock

  • Natalie Shaw - Chantilly

  • Janie Tilson - Marshall

  • Benjamin Trump - W. Springfield

2006
Scholarship Winners
2005
Scholarship Winners
2004
Scholarship Winners
  • Janelle Barth - Woodson

  • Jeffrey Beyer - Woodson

  • Jordan Culbreath - Marshall

  • Eliza Dickson - McLean

  • Natalie Gilbert - Annandale

  • Megan Ginley - Madison

  • Madeleine Humphrey - South Lakes

  • Erin Kelly - Centreville

  • Joseph Kruse - Annandale

  • Gregory Muir - Mt. Vernon

  • Hillary Nebhut - Woodson

  • Patrick Powers - Madison

  • Katherine Riedel - Centreville

  • Michaela Siego - Woodson

  • Kelly Beam - Annandale

  • Michael Cangialosi - Wakefield

  • Jessie Deegan - Westfield

  • Kaitlin Hoey - Robinson

  • Joshua Kimball - South Lakes

  • Katie Lindemuth - Lake Braddock

  • Ryan MacRae - W. Springfield

  • Ashley Romanias - Lake Braddock

  • Jodie Rubenstein - T.C. Williams

  • Amy Suddarth - Annandale

  • Michael Tunick - Woodson

  • Melissa Von Hoene - Chantilly

  • Shane Warren - Jefferson

  • Manoja Wimalkantha – Yorktown

  • Lisa Biddle - Falls Church

  • Angela Briggs - Annandale

  • Dione-Marianne Brigola - Falls Church

  • Kevin Burns - South Lakes

  • Jacqueline Chapman - Westfield

  • Kelly Connors - Paul VI

  • Olga Grosh - Fairfax

  • Christopher Haine - Woodson

  • Thuy-Van Tina Ho - Jefferson

  • Hunter Owen - Mt. Vernon

  • Devin Reilly - Chantilly

  • Gretel Truong - Wakefield

2003
Scholarship Winners
2002
Scholarship Winners
2001
Scholarship Winners
  • Carrie Arnold - Robinson

  • Denita Braziel – W. Springfield

  • Jennifer Chapman - Westfield

  • Yohan Fernando - Yorktown

  • Shauneen Garrahan - Jefferson

  • Callie Hardman - Woodson

  • Courtney Kook - Lee

  • Rebecca Lingerfelt - Robinson

  • James McLellan - Lake Braddock

  • Justin Morgan - Oakton

  • Katharine Nicolasen - Oakton

  • Peter Quinzio - Wakefield

  • Kathryn Shontz - Marshall

  • Natalie Dao Wallace - Annandale

  • Kimberly R. Ahern - Paul VI

  • Michael Bottomly - Paul VI

  • Amanda Brancato - Marshall

  • Lindsey Conklin - Yorktown

  • Meghan Gallagher - Mt. Vernon

  • Michael L. Heiner - Centreville

  • Sean Kane - Fairfax

  • Sean P. Lesser - Chantilly

  • Emily Lodge - Westfield

  • David D. Mackenzie - Madison

  • Meghan Sullivan - Oakton

  • Jennifer M. Tolson - Robinson

  • Justin Warren - Jefferson

  • Meghan Young - Wakefield

  • Cheryl Carr - Lake Braddock

  • Thomas Gallagher - Annandale

  • Alish Henderson - Hayfield

  • Jessica Karnis - George Mason

  • Katherine Lehr - Annandale

  • Carolyn Masinick - W. Springfield

  • Brian McLain - W. Springfield

  • Megan McVey - Marshall

  • Krystle Moss - Jefferson

  • Tomas Pearce - Edison

  • Shabnam Tehrani - J.E.B. Stuart

  • Joshua White - Madison

  • Hannah Willhauck - Robinson

  • Jessica Wright - Centreville

2000
Scholarship Winners
1999
Scholarship Winners
1998
Scholarship Winners
  • John Bates - Lake Braddock

  • Erin Bosch - Woodson

  • Christina Burleson - Mt. Vernon

  • Meredith Chapman - Chantilly

  • Zoe Chapman - Marshall

  • Jessica Garrison - Wakefield

  • Connor Ginley - Madison

  • Timothy Goobic - Chantilly

  • Geoff Meno - Hayfield

  • Daniel Ro - Jefferson

  • Kristina Sherry - Jefferson

  • Alexander Wimbush - Langley

  • Caroline Wooldridge - Chantilly

  • Terese Zacharias - Paul VI

  • Brandon Almond - South Lakes

  • Lauren Bruno - Yorktown

  • Andrew Chamaj - Falls Church

  • Maurice Champagne - Marshall

  • Jonathan Farrell - Potomac Falls

  • Kathryn Klein - Park View

  • Kelly Lees - Falls Church

  • Christian Matthews - Bishop Ireton

  • Freeden Oeur - Annandale

  • Patricia Root - Bishop Ireton

  • Beth Tommasone - Broad Run

  • Candace Williams - Lake Braddock

  • Sara Williams – Marshall

  • Jeraldine Cofie - South Lakes

  • Theresa Brown - Marshall

  • Lauren Dragelin - Paul VI

  • Anthony Ramakis - Annandale

  • Adam Trost - Lake Braddock

  • Kristy Bender - South Lakes

  • Conor McFerran - W. Springfield

  • Lauren Hedrick - Woodson

  • David Wells - George Mason

  • Susan Cocker - Yorktown

  • Mary Beal - W. Potomac

  • Robert Moutoux - Marshall

  • Kathleen Hatch - Bishop Ireton

1997
Scholarship Winners
1996
Scholarship Winners
1995
Scholarship Winners
  • Harpreet Bajwa - Hayfield

  • Colleen Chapman - Chantilly

  • Lori Ann Clemons - Park View

  • Aubrey Dowell - Madison

  • Eden Garber - St. Stephens

  • Joshua Horton - Marshall

  • David Kim - Falls Church

  • Bridget Kuczkowski - O'Connell

  • Ray Lian - Fairfax

  • Timothy McCabe - George Mason

  • Carol Overly - Yorktown

  • Brian Suddarth - Annandale

  • Elisabeth Yates - George Mason

  • Amanda Batt - Wakefield

  • Ryan Berry - Centreville

  • Jesse Boyd - W. Potomac

  • Emma Brown - Washington-Lee

  • Jonathan David - Hayfield

  • Stephanie Doute - Hayfield

  • Steven Leff - Annandale

  • Tessa Maish - George Mason

  • Viravate Vongkitbuncha - Yorktown

  • Chu Sam Yi - J.E.B. Stuart

  • Joshua Blanchard - Lake Braddock

  • Zoe Gottlieb - Fairfax

  • Quantwana Hobson - T.C. Williams

  • Elizabeth Kuster - Lake Braddock

  • Stefan Meskunas - W. Potomac

  • John O'Neill - Lake Braddock

  • Maureen Sheehy - Chantilly

  • Cassandra Pagano - George Mason

  • Lauren Penndorf - Madison

  • Eric Tracy - Thomas Edison

  • James Yeager - South Lakes

1994
Scholarship Winners
1993
Scholarship Winners
1992
Scholarship Winners
  • Shannon Anderson – Thomas Edison

  • Brian Berry - Oakton

  • Juliett Cha - Marshall

  • Sarah Churchill - Robinson

  • Michael Conway - W. Springfield

  • Aryn Fahey - Chantilly

  • Michael Fernandez - O'Connell

  • Elizabeth Galloway - Marshall

  • Christin McGovern - Yorktown

  • Mira Signer - Washington-Lee

  • Barika Toatley - South Lakes

  • Howard Blesso - W. Potomac

  • Clare Codding - Fairfax

  • Kelly Deeb - Chantilly

  • Caroline Eberhardt - South Lakes

  • Kelly Erskine - W. Springfield

  • Karin Giesecke - Falls Church

  • Lenny Rock - Annandale

  • Nicole Scaramozzino - W. Springfield

  • Samir Shah - Jefferson

  • Laura Wilber - Jefferson

  • Angela Acosta - Annandale

  • Meila Arnold - Washington-Lee

  • Sarah Castleberry - Edison

  • Carol Cocker - Yorktown

  • Robert Cushmac - Williams

  • Carin Gsellman - South Lakes

  • Erica Haubert - Edison

  • Jeff Hires - Centreville

  • Jesse Kanach - Annandale

  • Tiffany Musick – McLean

1991
Scholarship Winners
1990
Scholarship Winners
1989
Scholarship Winners
  • Heather Black - Annandale

  • Justin Bolfek - Wakefield

  • Aaron Linz - W. Springfield

  • Danita Park - Chantilly

  • Catherine Rood - Jefferson

  • Matthew Rutherford – Thomas Edison

  • Robin Schretter - South Lakes

  • Michael Signer - Washington-Lee

  • Melanie Sigros - Washington-Lee

  • Elizabeth Andrus - W. Potomac

  • Mazi Barcus - South Lakes

  • Terence Berry - Oakton

  • Lisa D'Ambrosio - Washington-Lee

  • Erik Schobitz - Robinson

  • Megan Woods - Washington-Lee

  • Rebecca Young - Mt. Vernon

  • Elizabeth Andrus - W. Potomac

  • Mazi Barcus - South Lakes

  • Terence Berry - Oakton

  • Lisa D'Ambrosio - Washington-Lee

  • Erik Schobitz - Robinson

  • Megan Woods - Washington-Lee

  • Rebecca Young - Mt. Vernon

1988
Scholarship Winners
1987
Scholarship Winners
1986
Scholarship Winners
  • Karen Bradshaw - Annandale

  • Boone Moore - Lee

  • Joe Pierce - Marshall

  • Nicholas Sarris - Yorktown

  • Cindy Wassenaar - South Lakes

  • Shana Williams - South Lakes

  • Maureen McGrath - Marshall

  • Mark Melia - Wakefield

  • Paulette Plaskon - Hayfield

  • Janice Fisher - Annandale

  • Katherine Perry - W. Potomac

  • John Szymanski – Thomas Edison

1985
Scholarship Winners
1984
Scholarship Winners
1983
Scholarship Winners
  • Randall Bianchetti - Jefferson

  • Edward Nivens - Groveton

  • Paige Smith - Herndon

  • Charles Hope - Stuart

  • Laura Mason - Washington-Lee

1982
Scholarship Winners
1981
Scholarship Winners
1980
Scholarship Winners
  • Sharon Stammerjohn - Groveton

  • Jennifer Bleakley - Groveton

  • Patrick Cave - Annandale

  • Paul Frongello – Annandale